ZDRAVKO JOKSIMOVIĆ

2019 ]

Zdravko Joksimović urodzony w 1960 roku w Buče, Czarnogóra. Uzyskał tytuł magistra na Wydziale Sztuk Pięknych w Belgradzie pod kierunkiem profesora Nikoli Jankovića. Joksimović jest członkiem ULUS-u od 1987 roku. Od 1992 roku pracuje na kierunku Rzeźba Wydziału Sztuk Pięknych w Belgradzie. W 2014 roku został profesorem zwyczajnym. Stopień doktora uzyskał na macierzystej Uczelni w 2016 roku.
Od 1987 roku Joksimović prezentuje swoją sztukę na wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Jest autorem wielu rzeźb w przestrzeni publicznej w kraju i za granicą. Jego prace są częścią zbiorów muzeów krajowych i zagranicznych oraz innych znaczących kolekcji prywatnych.

ARTIST STATEMENT

Kiedyś miałem wspaniały statement. Ale w międzyczasie gdzieś się zagubił. Potem napisałem jeszcze lepszy. Był w jakiejś kopii zapasowej na moim komputerze jednak ślad po nim zaginął. Długo próbowałem go znaleźć, ale nie potrafiłem. Na szczęście następny statement, który napisałem, był idealny. Wszyscy go poszukiwali – i wysłałem go do wszystkich. Był tak cytowany, że ostatecznie stracił na wartości. Musiałem napisać nowy. Ale utracił sens po tłumaczeniu. (…) Zostało mi tylko ostatnie stwierdzenie. Sztuka kocha swoją rolę objawiania. Trzeba przyznać – jest tylko kilka rzeczy bardziej ekscytujących niż to.