WOJCIECH MAŁEK

2019 ]

Wojciech Małek – (ur. 1983 w Nisku) – rzeźbiarz. Studiował w Akademii Pedagogicznej im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie (2005-2007). Absolwent wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta (2007-2012) na kierunku rzeźba. Dyplom z wyróżnieniem w pracowni profesora Christosa Mandziosa. W latach 2013-2016 zatrudniony w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu na stanowisku technik odlewnik. Obecnie jest asystentem w Katedrze Rzeźby i Działań Przestrzennych na Wydziale Malarstwa i Rzeźby. Od tego samego roku, wspólnie z dr. Markiem Sienkiewiczem prowadzi zajęcia dla studentów I roku Malarstwa, oraz z prof. uczelni Magdaleną Grzybowską zajęcia z Podstaw Rzeźby dla studentów Wydziału Ceramiki i Szkła. Od 2014r. pracuje również w Zespole Szkół Plastycznych im. Stanisława Kopystyńskiego we Wrocławiu, jako nauczyciel rzeźby. W 2019r. otworzył przewód doktorski na rodzimej uczelni.

ARTIST STATEMENT

Moje rzeźby mają przywoływać wiele skojarzeń i znaczeń, budować świat fantazji, mający źródło w mojej estetyce. Sposób wypowiedzi, jaki obrałem zamyka się w czystej abstrakcji. Tym samym – realizacje, które tworzę stają się rodzajem wspomnienia, sytuacji lub zjawiska – które napotykam przypadkiem.”
Przedmiot w dziele sztuki, jego wykorzystanie, a także zmiana jego właściwości (jakości, wielkości, znaczenia, kształtu), możliwość użycia go do stworzenia nowej wartości – fascynuje mnie od dawna. Przedmiot jest źródłem moich twórczych poszukiwań, które w naturalny sposób łączy się z moją rzeczywistością, czy raczej codziennością oraz miejscem mi bliskim. Na podstawie tych obserwacji tworzę syntetyczny dwuwymiarowy kształt, któremu następnie nadaję trójwymiarową formę, poprzez nadmuchanie lub wypełnienie. Obiekty rzeźbiarskie powstają z materiałów takich jak: stal, gips lub beton, poprzedzone uszyciem na maszynie formy z różnorodnych tekstyliów miękkich (folia, materiał, płótno).
Celem moich dotychczasowych badań artystycznych stała się inwersja surowców z których tworzę realizacje poprzez przełożenie „miękkich materiałów” na odlewy z metali, takich jak: żeliwo, aluminium, brąz. Chętnie wykorzystuję możliwość nadania pracy połysku, w kontraście do surowych, matowych ich fragmentów. ,,Zastygłe” są zatem wspomnieniem, które przez syntetyczną transformację zostają utrwalone w nowej formie przestrzennej.