KATERINA KOUZMITCHEVA

MORALACE
Fofografia, rama, folia stretch

Od wieków sztuka odzwierciedla zmiany w rozwoju społeczeństwa i wyobraźni artysty. Przyjmując nowe techniki i style oraz trzymając się ustalonych kanonów, fotografia również doświadczyła różnych przesunięć – od fotografii czarno-białej do kolorowej, od analogowej do cyfrowej, od fotografii 2D do realizacji multimedialnych. W wyniku refleksji nad tymi zmianami powstała praca MORALACE.

Pałac Morawa przedstawiony jest na fotografii naśladującej tradycyjne sposoby prezentacji pałacu. Umieszczona na zdjęciu folia w kształcie mapy Polski dodaje historyczny komentarz dotyczący zmian własności terenu. Jednak prawdziwa zmiana polega na tym, że sztuczna inteligencja posłużyła mi do rozwinięcia mojej kreatywności. Tekst „Pałac w Morawie na Śląsku, Polska. Sympozjum, ludzie. Technika mieszana. Fotografia czarno-biała. Fotografia 35 mm, 50 mm, proporcje 3:2” został wykorzystany w programie DALL-E 2 do wygenerowania obrazu. Praca fotograficzna powstała bez kontaktu z rzeczywistością, natomiast sama fotografia opiera się na jakiejś jej formie.

SHIFTSTORY
Land art
Kamienie, ziemia

Jak rozumieć, że coś się zmienia? Jaka jest częstotliwość zmian? Czym różnią się od siebie zmiany? Czy stabilność jest normalną alternatywą dla zmiany? Co jest stabilne w historii ludzkości? Zmiany.

Moja praca landartowa SHIFSTORY jest refleksją nad wszystkimi wyżej wymienionymi pytaniami. Wykonana z naturalnych materiałów, jak ziemia i kamienie, komentuje również zmieniającą się historię Pałacu Morawa i jego terenów.